sąd nad bakteriąUczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego o profilu ratownictwo medyczne pod kierunkiem nauczyciela biologii Anety Gołyskiej przygotowali nietypową lekcję, na której osądzali bakterie. Przeprowadzili ją 02 czerwca 2017r. w obecności wicedyrektora, zaproszonych nauczycieli i uczniów z gimnazjum. Zajęcia odbyły się w formie rozprawy sądowej. Obrona i oskarżenie powoływała swoich świadków, którzy oskarżali lub przedstawiali argumenty świadczące o pozytywnej roli bakterii. Przytaczanym argumentom przysłuchiwała się sędzia Ewa Pierzchała, która prowadziła rozprawę. Powołanymi świadkami w tym nietypowym procesie byli lekarze, laboranci, technolodzy żywności, farmaceuta, gospodynie domowe, ekolog, leśnik, hodowca zwierząt, rolnik, historyk i konserwator zabytków. Każdy z nich wypowiadał swój osąd nad tymi mikroskopijnymi organizmami.


Z lekcji dowiedzieliśmy się o licznych chorobach wywoływanych przez bakterie, które pochłonęły wiele istnień ludzkich na przestrzeni lat i o tych które są niepokojące w dzisiejszych czasach zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt i roślin. Przedstawiono argumenty o wykorzystaniu bakterii przy produkcji żywności – serów, kefirów, jogurtów, kiszonej kapusty i ogórków. Powiedziano o roli bakterii w produkcji witamin, o bakteriach pro biotycznych, o udziale bakterii w obiegu pierwiastków w przyrodzie. Uczniowie zwrócili uwagę na negatywną działalność bakterii, które przyczyniają się do psucia żywności, niszczenia zabytków i procesów gnilnych.
Sędzia po wysłuchaniu argumentów za i przeciw oraz wysłuchaniu wygłoszonych przez oskarżenie i obronę mów końcowych, biorąc pod uwagę zgromadzony materiał wydał wyrok, który brzmiał ,,Bakterie są niewinne”, a w uzasadnieniu wyroku usłyszeliśmy, że przeprowadzają wiele pożytecznych procesów, od których uzależnione jest życie na Ziemi. Natomiast psucie żywności i niektóre choroby są spowodowane niewłaściwym postępowaniem człowieka.
Uczniowie byli doskonale przygotowani pod względem merytorycznym, a także znakomicie wcielali się w wyznaczone role. Na tej lekcji nie brakowało emocji, a także zaciętych dyskusji. Ważnym jest, że młodzież sama zaangażowała się w przygotowanie wiadomości na temat bakterii i procesów, w których biorą udział.
Taka lekcja, to wspaniała zabawa, ale i sposób na zdobycie rzetelnej wiedzy – podkreślają uczniowie i wykazują chęć dalszej pracy nad kolejnymi zadaniami.

Aneta Gołyska

facebook_page_plugin

Online

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

Polub nas

fb

Copyright © 2019 ZS Ożarów im Marii Skłodowskiej-Curie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect