Spotkanie sanepid

Dnia 12 marca 2019 r. odbyły się dla uczniów spotkania edukacyjne z p. Sylwią Kot z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opatowie Wydział Promocji Zdrowia. Uczniowie uzyskali informacje na temat zagrożenia zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C w ramach corocznej realizacji w szkole programu „Podstępne WZW”. Dowiedzieli się w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem oraz o konieczności badań profilaktycznych. Pani Sylwia Kot zwróciła uwagę, że wirusowe zapalenie wątroby typu B jest najpowszechniej występującą na świecie chorobą zakaźną i najlepszym zabezpieczeniem jest szczepienie. Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C jest chorobą rozwijającą się podstępnie, nie dającą charakterystycznych objawów przez wiele lat, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.
Uczniowie mieli również możliwość wysłuchania wykładu na temat nowotworu skóry, jakim jest czerniak w ramach realizacji programu „Znamię! Znam je”. Kluczowym działaniem profilaktycznym jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, obserwacja zmian skórnych oraz badania prowadzone przez lekarza dermatologa. Poznali ABCDE czerniaka, czyli cechy charakterystyczne, które pomagają w ich rozpoznaniu. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na czerniaka zwiększyła się w Polsce aż o ok. 300 %. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wciąż niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki czynników ryzyka.


Wiesława Pastuszka

facebook_page_plugin

Online

Odwiedza nas 353 gości oraz 0 użytkowników.

Polub nas

fb

Copyright © 2019 ZS Ożarów im Marii Skłodowskiej-Curie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect