"u Skłodowskiej"

SPOTKANIE PO 26 LATACH

spotkanie absolwentów2019.jpg

Więcej foto: LINK
Sobota 15 czerwca. Jeszcze niby jest wiosna, ale pogoda tak naprawdę już letnia, wręcz upalna. Piękne lazurowe niebo, słońce i trzydziestostopniowy żar. Dochodzi czternasta. Na ożarowskim wzgórzu kościelnym gromadzą się moi wspaniali wychowankowie. Wszyscy witają się z sobą serdecznie, po czym niemal w jednej chwili, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z poważnych i statecznych osób stajemy się hałaśliwą grupą nastoletnich uczniaków. To absolwenci klasy Technikum Elektrycznego w Ożarowie, rocznik 1988 - 1993, którzy właśnie dziś świętują swoje 26-lecie matury.
   Wśród tej „młodzieży” stoję ja - ich wychowawca - z mocno bijącym sercem. Po dłuższej chwili wychodzi nasz ksiądz, mój wychowanek, który odprawia mszę świętą w naszej intencji. Następnie obowiązkowa wizyta w szkole. Obecnie mocno zmienionej, wyremontowanej, nowocześnie wyposażonej i kolorowej. W tych okolicznościach wracają wspomnienia do miejsc, gdzie wspólnie przebywali przez 5 lat. Tu z ust moich wychowanków padają spontaniczne słowa: „W tej ławce siedziałem!”, „A ja w tamtej!”, „W tym pokoju mieszkałem w internacie”. Jak zwykle przy podobnych okazjach wspominane są też momenty charakterystyczne, anegdoty, zabawne sytuacje, oczywiście również nauczyciele.
    Po wizycie w szkole odbyło się spotkanie biesiadne. Każdy opowiadał o sobie, swojej pracy, dzielił się przeżyciami. A trzeba przyznać, że los rzucił moich wychowanków w różne miejsca. Porozjeżdżali się po Polsce i świecie. Ten niesamowity wieczór można krótko podsumować: żal, po prostu żal, że już musimy się rozstać… Dziękuję serdecznie wszystkim moim wychowankom, którzy uczestniczyli w spotkaniu, a także tym, z którymi mogliśmy porozmawiać przez łącza internetowe w Norwegii i Francji.

 Wojciech Majcher