szwajcarja W pierwszych tygodniach września 2016 r - pięcioro uczniów Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie: Dominika Życińska, Bartłomiej Olaś, Piotr Kopik, Szymon Kaczmarski oraz Mateusz Kaczmarczyk ,przebywając pod opieką Mariana Kowala i Wojciecha Majchera - wicedyrektora ZS, wzięło udział w wizycie studyjnej w Szwajcarii organizowanej w ramach programu „Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością”. Tematem wizyty był „Dualny System Edukacji w Szwajcarii oraz Wspieranie Przedsiębiorczości”. Uczniowie zwiedzili regiony Valais oraz Vaud.
          Warunkiem ich udziału w przedsięwzięciu było stworzenie własnego projektu - „Firmy Marzeń” i zaprezentowanie go przed jury.Szkoła znalazła się w grupie ośmiu wybranych z województwa świętokrzyskiego, które zostały nagrodzone właśnie wyjazdem do Szwajcarii.

                  Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy było Sion - stolica Kantonu Valais. W W hotelu młodzież i opiekunowie spotkali się z dyrektorem hotelu IBIS, pracownikami (byłymi praktykantami) oraz osobami aktualnie odbywającymi staż. Została zapoznana z programem praktyk w hotelarstwie sieciowym połączonym ze zwiedzaniem zaplecza hotelowego. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń na temat zasadności odbywania praktyk zawodowych. Kolejnym etapem wizyty było spotkanie z właścicielem zakładu piekarniczo- cukierniczego oraz wytwórni czekolady Sierre, gdzie oówiono systemem staży zawodowych w branży piekarniczej i cukierniczej. Zakończeniem tejże wizyty było spotkanie na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Zachodniej Szwajcarii (HES –SO Valais), gdzie omówione zostały zasady funkcjonowania uniwersytetów nauk stosowanych oraz system kształcenia zawodowego dla studentów. Druga część wizyty odbyła się w kantonie Vaud, którego stolicą jest Lozanna. Pobyt w regionie miał na celu zapoznanie uczestników z dualnym kształceniem w sektorze winiarskim, serownictwie, a także z przykładami innowacyjnych przedsiębiorstw. Droga wiodła malowniczą trasą wzdłuż jeziora Genewskiego.

      Kolejnym etapem podróży był wyjazd do miejscowości RENES i wizyta w UniverCite - innowacyjne centrum powstałym z inicjatywy samorządu i obywateli tego miasta. Jest ono zorientowane na edukację, badania naukowe i wspieranie innowacji. W spotkaniu uczestniczył twórca LE Fablad -jest to globalna platforma , gdzie amatorzy nowych technologii mają bezpłatny dostęp do najnowszych rozwiązań cyfrowych i mogą rozwijać swoje projekty tworząc prototypy produktów za pomocą innowacyjnych rozwiązań technologicznych np. zastosowania technologii3D.
       Ta kilkudniowa podróż wniosła wiele bogatych doświadczeń dotyczących kształcenia dualnego i prowadzenia własnej firmy. Ważnym elementem kształcenia dualnego w Szwajcarii jest prowadzenie staży zawodowych przez przedsiębiorców. Cennym elementem i wartym przeniesienia na polski rynek kształcenia zawodowego młodzieży jest zaangażowanie prywatnego biznesu oraz promowanie myśli naukowo - technicznej. Na uwagę zasługuje fakt, że w szkołach zawodowych kształci się młodzież w bardzo wyspecjalizowanych dziedzinach. System kształcenia ogólnego jest praktycznie ograniczony do minimum.Jego istotą jest wychowanie doskonałego pracownika i przyzwyczajenie młodzieży do odpowiedzialności za wykonywaną pracę, wobec pracodawcy i społeczeństwa. Dyscyplina pracy w kształceniu dualnym odgrywa priorytetową rolę. Na koniec cyklu kształcenia przeprowadzany jest egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po zdanym egzaminie młodzież chętnie pozostaje u swoich pracodawców. Takie działanie powoduje, że w Szwajcarii jest bardzo mały odsetek bezrobocia wśród młodych ludzi.

facebook_page_plugin

Online

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

Polub nas

fb

Copyright © 2019 ZS Ożarów im Marii Skłodowskiej-Curie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect