Szkoła Policealna – Opiekunka Dziecięca

0 kursant

Uwielbiasz spędzać czas z dziećmi? Posiadasz ogromne pokłady cierpliwości i czerpiesz radość z wymyślania różnych gier i zabaw dla najmłodszych? Dowiedz się, jak wygląda praca jako opiekunka dziecięca i zostań jedną z nich!

Wielu osobom wydaje się, że jedynym zadaniem opiekunki do dzieci jest sprawowanie opieki nad najmłodszymi i ewentualnie zaspokajanie ich podstawowych potrzeb pod nieobecność rodziców. Tymczasem te wysoko wykwalifikowane opiekunki, posiadające odpowiednie przeszkolenie i wykształcenie w tym kierunku, zajmują się dziećmi w sposób profesjonalny i bardziej kompleksowy. Sprawują pieczę nad rozwojem swoich podopiecznych: organizują zabawy edukacyjne – pozwalające im odnaleźć pasje i zainteresowania, jak również zachęcają ich do większej samodzielności na co dzień. Profesjonalne opiekunki znają odpowiednie techniki i metody wychowawcze, dzięki którym potrafią zaktywizować dzieci – również te zamknięte w sobie i małomówne. Potrafią zaangażować je do wspólnych zabaw z rówieśnikami i zachęcić do przełamywania nieśmiałości. To zatem niezwykle odpowiedzialna praca, w której sprawdzają się osoby obdarzone dużą wyobraźnią, cierpliwe, empatyczne, a przede wszystkim pozytywnie nastawione do życia. Jeśli i ty dostrzegasz w sobie te cechy, zawód dyplomowanej opiekunki dziecięcej może być dla ciebie.

Czym zajmuje się opiekunka dziecięca?

Dyplomowane opiekunki dziecięce sprawują funkcję opiekuńczo-wychowawczą – troszczą się zarówno o bezpieczeństwo, jak i rozwój dzieci. Angażują je do rozwijających gier, czy też zabaw stymulujących wyobraźnię oraz logiczne myślenie. Każdego dnia ułatwiają najmłodszym załatwianie potrzeb fizjologicznych, wykonując przy tym szereg czynności pielęgnacyjno-higienicznych, związanych z przewijaniem, myciem czy przebieraniem. Dyplomowane opiekunki dziecięce posiadają również wiedzę oraz umiejętności w zakresie pracy z dziećmi z różnym stopniem niepełnosprawności lub upośledzenia, czy wymagających rehabilitacji.

Właściwe odżywianie, podawanie leków, wykonywanie ćwiczeń rozwijających psychomotorykę dziecka to kolejne wyzwania, przed którymi staje opiekunka dziecięca. Obowiązków jest zatem całkiem sporo, co sprawia, że osoby decydujące się na taki zawód muszą wykazywać się pewnymi predyspozycjami i po prostu lubić pracę z dziećmi.

Jakie cechy charakteru powinna posiadać dyplomowana opiekunka dziecięca?

Opiekunkami mogą zostać osoby, które posiadają pewne cechy charakteru oraz wspomniane predyspozycje do pracy z dziećmi. Przede wszystkim muszą być to osoby odpowiedzialne, rzetelnie podchodzące do swoich obowiązków, cierpliwe, empatyczne oraz rozumiejące potrzeby najmłodszych. Dyplomowane opiekunki dziecięce powinny być pozytywnie usposobione i mieć pogodną aparycję, a przy tym posiadać wyobraźnię oraz uzdolnienia plastyczne bądź muzyczne. Niezbędna w tym zawodzie jest także wiedza z zakresu pedagogiki.

Opiekunka dziecięca – jak zostać?

By móc wykonywać zawód opiekunki dziecięcej należy uprzednio podjąć naukę w dobrej Szkole Policealnej w ZS Ożarów. Dobrej, czyli takiej, która swój program nauczania będzie opierała o niezbędne zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Tylko renomowana placówka zapewni odpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu opiekunki dziecięcej i zagwarantuje dyplom, który będzie stanowić przepustkę do znalezienia dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy.

Curriculum is empty

Nauczyciel

User Avatar admin

0.00 average based on 0 ratings

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
Bezpłatne

Course Features

  • Lectures 0
  • Quizzes 0
  • Students 0
  • Assessments Yes