Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

0 kursant

Jesteś osobą pełnoletnią, ale z jakiegoś powodu nie mogłeś rozpocząć lub ukończyć nauki w szkole średniej? Nie wszystko stracone – liceum dla dorosłych pozwoli ci zdobyć wykształcenie średnie, przygotuje cię do matury i umożliwi podjęcie nauki na studiach lub w szkole policealnej. Na czym polega nauka w liceum dla dorosłych? Dlaczego warto w ogóle do niego pójść? Ile lat trwa nauka? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

W liceach dla dorosłych nauczanie odbywa się zwykle w trybie stacjonarnym (lekcje wieczorami, najczęściej 3 razy w tygodniu), a także zaocznym (lekcje wyłącznie w soboty i niedziele). To duża wygoda dla słuchaczy, gdyż mogą oni uzupełnić swoje wykształcenie, bez konieczności reorganizowania swojego codziennego życia. Bez trudu mogą zajmować się swoimi codziennymi obowiązkami zawodowymi i domowymi. Ponadto mogą liczyć na otrzymanie legitymacji uczniowskiej, uprawniającej do korzystania z ulgowych przejazdów i innych zniżek, a także – w razie potrzeby – zaświadczenia do ZUS-u czy MOPS-u.

Kto może iść do liceum dla dorosłych?

Do liceum dla dorosłych mogą zapisywać się chętni praktycznie w każdym wieku. Jedyne kryteria jakie trzeba spełnić, to skończenie 18 lat i ukończenie gimnazjum, ośmioletniej podstawówki, albo zasadniczej szkoły zawodowej. Co istotne, o przyjęciu do takiego liceum decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń – nie prowadzi się żadnych dodatkowych egzaminów wstępnych, czy rozmów kwalifikacyjnych.

Ile trwa nauka w liceum dla dorosłych?

Nauka w liceum dla dorosłych, podobnie jak w szkole średniej przeznaczonej dla młodzieży, trwa trzy lata (6 semestrów). Co istotne, także i takie liceum realizuje podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki czemu słuchacze mogą liczyć na dobre przygotowanie merytoryczne pod kątem wymagań stawianych przez egzaminy maturalne. Warto przy podkreślić, że mogą również liczyć na pomoc i wskazówki podczas dokonywania wyborów związanych z dalszą drogą edukacyjną czy zawodową.

Liceum dla dorosłych – jakie przedmioty są w planie?

Słuchacze liceów dla dorosłych mają w planach zajęć, takie przedmioty jak: język polski, historia, WOS, matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka, informatyka, podstawy przedsiębiorczości czy język obcy. Inaczej mówiąc, ich programy nauczania są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w klasycznych szkołach średnich.

Curriculum is empty

Nauczyciel

0.0
0 total
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Bezpłatne

Course Features

  • Lectures 0
  • Quizzes 0
  • Students 0
  • Assessments Yes
Skip to content