ZAWÓD ŚLUSARZ
Ślusarz jest jednym z najważniejszych specjalistów w przemyśle zajmujący się obróbką metalu. Uczeń w zawodzie ślusarz zdobywa umiejętności w obróbce ręcznej i maszynowej metali. Wykonuje, montuje i naprawia narzędzia oraz przyrządy do obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych, naprawia i konserwuje sprzęt gospodarstwa domowego, zamki, rowery i metalowe ogrodzenia. Wykonuje modele odlewnicze oraz trasuje powierzchnie półwyrobów, części maszyn i elementy konstrukcji.
Zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach szkolnych. Warsztaty wyposażone są w niezbędne stanowiska, sprzęt i maszyny do nauki zawodu, m.in. maszyny konwencjonalne (tokarki, frezarki) oraz sterowane numerycznie.
Uczeń w trakcie nauki zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu:
● wykonywania i naprawiania narzędzi skrawających,
● montowania, demontowania, naprawiania i ustawiania narzędzi skrawających, jak: głowice frezowe, narzędzia zespolone do obróbki otworów oraz narzędzia specjalistyczne do pracy na obrabiarkach zespołowych czy automatycznych liniach obrabiarkowych,
● montowania, demontowania, naprawiania i ustawiania uchwytów i przyrządów do obrabiarek skrawających,
● wykonywania ozdobnej galanterii metalowej,
● naprawiania i konserwowania sprzętu gospodarstwa domowego, zamków, rowerów i metalowych ogrodzeń,
● wykonywania modeli odlewniczych na podstawie rysunków tych modeli lub rysunków odlewów.
Po skończonej nauce w zawodzie ślusarz uczniowie zdają egzamin z kwalifikacji:
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
Ślusarze mogą być zatrudnieni w zakładach produkcyjnych z różnych branż, w budownictwie, usługach, administracji budynków, firmach i warsztatach usługowych, zakładach przemysłowych, stacjach obsługowo-naprawczych samochodów.
Po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia absolwent może podjąć naukę Szkole Branżowej II Stopnia, zdać egzamin i uzyskać tytuł technika, a także uczestniczyć w kwalifikacyjnych kursach zawodowych.









