PROFIL: MEDYCYNA RATUNKOWA LUDZI I ZWIERZĄT

Profil adresowany jest do osób wiążących swoją przyszłość z naukami medycznymi, weterynaryjnymi oraz służbami ratowniczymi. Program kształcenia łączy rzetelne przygotowanie teoretyczne z szerokim zakresem ćwiczeń praktycznych, przygotowując absolwentów do podjęcia studiów wyższych na kierunkach takich jak: medycyna, weterynaria, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo czy fizjoterapia.

Zaplecze dydaktyczne i praktyka

Szkoła dysponuje profesjonalną pracownią medyczną, wyposażoną w specjalistyczne stanowiska do:

  • wykonywania czynności opiekuńczo-higienicznych,
  • udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • prowadzenia zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Nowością w programie jest moduł poświęcony ratownictwu weterynaryjnemu. W ramach współpracy z lokalną poradnią weterynaryjną uczniowie mają możliwość obserwacji pracy lekarzy weterynarii, poznawania specyfiki opieki nad zwierzętami oraz procedur medycznych stosowanych w leczeniu weterynaryjnym.

Program nauczania i rozszerzenia

Oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczniowie realizują:

  • Biologię i chemię w zwiększonym wymiarze godzin, z naciskiem na terminologię medyczną i weterynaryjną (przygotowanie pod kątem egzaminów maturalnych                              i studiów wyższych).
  • Ratownictwo medyczne obejmujące zagadnienia z zakresu medycyny ratunkowej, oraz promocji zdrowia.
  • Język polski: rozszerzony o moduł komunikacji medycznej. Rozwijanie umiejętności humanistycznych jest niezbędne w zawodach medycznych do budowania relacji z pacjentem (lub opiekunem zwierzęcia), precyzyjnego formułowania dokumentacji oraz zrozumienia dylematów moralnych i etycznych towarzyszących ratowaniu życia.

Możliwość zdobycia certyfikatów i uprawnień

Szkoła stwarza warunki do uzyskania dodatkowych kwalifikacji:

  • 16-godzinny kurs pierwszej pomocy (dla uczniów klas pierwszych),
  • Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) z tytułem Ratownika (dla uczniów pełnoletnich),
  • Uprawnienia Ratownika WOPR.

Współpraca i działalność zewnętrzna

Uczniowie regularnie uczestniczą w obstawach medycznych imprez sportowych (m.in. KS „Alit” Ożarów) oraz wydarzeń środowiskowych. Szkoła ściśle współpracuje z Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim, poradnią weterynaryjną a także domami seniora, placówkami opiekuńczymi i oświatowymi na terenie powiatu.

W ramach profilu organizowane są cykliczne akcje edukacyjne (m.in. „Pomaganie jest fajne”, „Nie trać czasu – naucz się ratować”) oraz wyjazdowe obozy szkoleniowe i zawody ratownicze.