Koniec roku szkolnego, to czas podsumowań. Dla naszego Liceum Ogólnokształcącego był to kolejny owocny rok współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Nasze tegoroczne wojaże rozpoczęły się od listopadowego wyjazdu do Lublina, gdzie poznaliśmy sposoby zdobywania wiedzy przez laborantów, analityków medycznych, farmaceutów i studentów innych kierunków. Te specjalistyczne wagi, piece, dygestoria i profesjonalne szkło laboratoryjne, atmosfera nauki i pasja z jaką wykładowcy akademiccy i studenci opowiadali – robiły wrażenie. Uczestniczyliśmy także w wykładzie skierowanym do nas w Katedrze Dietetyki przez dr hab. Michała Skrzypka i dr Bogdana Szponara , dzięki któremu spotkanie to mogło się odbyć. Kolejnym punktem był krok w przyszłość, czyli roboty które będą pomagały człowiekowi, sprawowały czynności opiekuńcze, przypominały i podawały leki, czy dokonywały badań na odległość. Fascynaci – naukowcy są już o krok od takich wynalazków, a my mogliśmy to oglądać i sprawdzać ich działanie.

Grudniowa wizyta na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, to zajęcia z fizjologii prowadzone przez prof. dr Grzegorza Króla. Uczniowie wykonywali doświadczenia dotyczące funkcji życiowych człowieka- zapisywali je i analizowali dzięki nowoczesnemu sprzętowi i oprogramowaniu Lab Tutor System, na którym uczą się zawodowi lekarze. Nam także dane było poćwiczyć w takich samych warunkach.
Kolejnym punktem było Centrum Symulacji Ratownictwa Medycznego, gdzie pan Kamil Makowski zapoznawał z profesjonalną aparaturą do ratowania życia, opowiadał i prezentował jak prowadzone są zajęcia i zwracał uwagę, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo ważna i zwiększa szanse przeżycia. Przypomnę, że w poprzednim roku także braliśmy udział w zajęciach przygotowawczych dla nas na UJK. Były to zajęcia w prosektorium, wykład z anatomii prowadzony przez prof. Tadeusza Kudera kierowany do studentów medycyny, warsztaty z ratownictwa medycznego. Tak więc co roku przeżywamy coś nowego, uczymy się w miłej atmosferze , a wszystko dzięki nawiązanej współpracy.
W lutym wykładowcy i studenci w Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie gościl u nas w szkole , był to dział z Uniwersytetem Medycznym. Równolegle trwały zajęcia z ratownictwa medycznego oraz warsztaty z autowizerunku, sposobu dbania o siebie , o swój wygląd i zdrowie. Znów staliśmy się bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia.
21 marca wybraliśmy się na Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To była świetnie przygotowana impreza. W formie transmisji-wiadomości dokonano prezentacji proponowanych kierunków oraz przybliżono scenki z życia studentów, wydarzeń i imprez studenckich. Następnie zwiedzaliśmy stoiska , studenci przybliżali nam specyfikę kierunków. Można było zakładać cewniki, robić zastrzyki, zakładać szwy chirurgiczne czy dotykać i rozpoznawać różne organy , odbierać poród i wiele innych.
6 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowia. Atrakcją tego wydarzenia była wizyta pań doktorantek z UJK w Kielcach, które wygłosiły wykłady na temat „Aktywność fizyczna, czyli sport na zdrowie” i ,, Zasad zdrowego żywienia”. Obecność w tym dniu, to już tradycja, ponieważ w poprzednim roku pracownicy UJK dokonywali pomiaru cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Zawsze spotkania te przebiegaja w serdecznej armosferze i wnoszą wiele cennych informacji i doświadczeń.
Nawiązanie i kontynuowanie współpracy z uniwersytetami, zapoznawanie z szeroką ofertą kierunków i możliwości oddziaływują na wyobraźnię uczniów i mamy nadzieję, że staną się dla nich inspiracją i motywacją do intensywnej, systematycznej pracy. Wszystko po to, żeby móc studiować na atrakcyjnych, wymarzonych kierunkach. Chcemy poszerzać zainteresowania naszych uczniów, wyjść z nimi poza teren szkoły, pokazać im, że mogo bardzo wiele. Chcemy rozwijać w nich pasje i pomagać je realizować.
Podsumowująć naszą współpracę dziękujemy pracownikom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za poświęcony czas, włożony trud w przygotowanie zajęć, życzliwość i miłą atmosferę, która towarzyszyła wizytom. Mamy nadziejena nowe, naukowe wyzwania w nowym roku szkolnym.

Aneta Gołyska

facebook_page_plugin

Online

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Polub nas

fb

Copyright © 2018 ZS Ożarów im Marii Skłodowskiej-Curie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect